Lastikçi mi Yoksa Mobil Lastikçi mi?

Bugünkü yazımızda oto lastikçi hizmetini iki başlık altında inceleyeceğiz: sabit bir dükkânda hizmet veren lastikçi ve mobil lastikçi.

11 Ekim 2021, Pazartesi

Lastikçi mi Yoksa Mobil Lastikçi mi?

Bugünkü yazımızda oto lastikçi hizmetini iki başlık altında inceleyeceğiz: sabit bir dükkânda hizmet veren lastikçi ve mobil lastikçi. İkisinin de avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyeceğiz ve takdiri size bırakacağız. Avantaj ve dezavantaj kısmına girmeden önce bazı konulara açıklık getirmeliyiz. Öncelikle ikisi arasındaki temel farkla başlayalım işe. Her ikisi de araç sahiplerine lastik değişimi ve lastik tamiri hizmeti verse de biri, bu hizmeti sabit olarak bir dükkânda verirken diğeri ise bu hizmeti bir araçla seyyar olarak verir. “E ikisi de lastikçi hizmeti veriyor işte. Birbirleri üzerine ne gibi bir avantaj veya dezavantajları olabilir ki?” diye soracaklar olabilir. Şimdi bunu aşağıda madde madde açıklayalım. 

Lastikçiler 

Avantajlar

  • Sabit bir dükkânda oto lastik hizmeti verdikleri için ekipman bakımından daha zengindirler. Bu sayede daha çeşitli arızalara çözüm üretip sorunu çözebilirler.
  • Sabit dükkânda hizmet veren lastikçilerin, mobil lastikçi gibi ekstra bir araç ve yakıt masrafları olmadığı için sadece aldığınız lastik hizmeti neyse onun ücretini ödersiniz. Yani daha ekonomiktir.

Dezavantajlar

  • Eğer sabit lastikçi, arızalanan aracınıza yakın bir konumda değilse aracınızı lastikçiye götürebilmek için çekici hizmeti almanız gerekecek. Bu da ekstra masraf demektir. 
  • Lastikçiler, genellikle belli çalışma saatlerinde hizmet verir. 7/24 açık lastikçi bulmak zor olabilir. Bu durumda mobil lastikçilere yönelmeniz gerekebilir.

Mobil Lastikçiler

Avantajlar

  • Mobil lastikçiler, isimlerinden de anlaşılacağı üzere seyyar olarak hizmet verirler. Peki ne demek bu “seyyar”? Mesela aracınızla gecenin bir vakti tenha bir yerde yolda kaldıysanız ve yakınınızda size lastik tamiri veya lastik değişimi hizmeti verebilecek bir oto lastikçi yoksa o zaman mobil lastikçi çağırmanız gerekir. Bulunduğunuz konuma hızla gelen mobil lastikçi, mağduriyetinizi hızla giderir. 
  • Yakınınızda bir sabit lastikçi dükkânı yoksa çekici hizmeti almanız gerekir ama eğer mobil lastikçi hizmeti alırsanız çekici masrafı ortadan kalkacağı için daha az bir masrafla ve daha kısa sürede işinizi halledebilirsiniz. 

Dezavantajlar

  • Minibüs tarzı bir araçla hizmet verdikleri için depolama alanları kısıtlıdır. Ekipman bakımından daha kısıtlı olabilirler. Dolayısıyla da her ihtiyacı karşılayamayabilirler. 
  • Sabit lastikçilere göre daha pahalıya hizmet verirler. Araç, benzin ve 24 saat hizmet verme gibi faktörler, ücretin artmasına sebep olabilir.

Evet, gördüğünüz gibi avantaj ve dezavantajlar iki temel konu üzerinde yoğunlaşıyor. Verilebilecek hizmet çeşitliliği ve talep edilen ücretler. Burada amaç “bu daha iyi”, “bu kötü” demek değil. Her ikisinin de avantajları ve dezavantajları olduğunu bilmeniz ve içinde olduğunuz duruma en çok uyan hangisiyse onu seçmeniz. İki senaryo inceleyelim ve hangi hizmeti almak daha mantıklı karar verelim.

SENARYO 1:

Yolculuk sırasında lastik patladı. Aracınızla kalakaldınız. Saat de gecenin bir yarısı. Konumunuza en yakın lastikçiyi bulmak için internette “lastikçi en yakın” diye arama yaptınız ama o da ne? En yakın lastikçi kilometrelerce uzaklıkta. Şimdi iki opsiyonunuz var:

A- Bulunduğunuz konuma bir çekici çağırmak ve aracınızı lastikçinin olduğu noktaya çektirmek. Eğer çekici hizmeti alacaksanız Enyakın’ın çekici hizmeti verdiğini de bilmenizi isteriz.

B- Bulunduğunuz noktaya mobil lastikçi çağırmak. 

Bizce birinci senaryo için en mantıklı opsiyon, B’dir. Neden? Hem vakitten kazanırsınız. Çünkü mobil lastikçiler bulunduğunuz noktaya dakikalar içinde intikal eder. Hem de nakitten kazanırsınız çünkü başınıza bir de çekici masrafı çıkmaz. 

SENARYO 2:

Yine lastiğiniz patladı ve yolda kaldınız. Ama bir fark var. Bu sefer lastik tamiri, lastik değişimi hizmeti alabileceğiniz lastikçi, size sadece birkaç yüz metre uzakta. Şimdi bu durum için opsiyonları inceleyelim:

A- Birkaç yüz metre uzağınızdaki lastikçiye gidip durumunuzu izah etmeniz ve gelip gereken değişimi/tamiri yapmalarını rica etmek.

B- Yok ben uğraşamam diyorsanız, mobil lastikçi çağırmak.

Bizce ikinci senaryo için en mantıklı olan opsiyon ilk seçenektir. Neden mi? Eğer B seçeneğini tercih eder ve mobil lastikçi çağırırsanız bu size daha pahalıya patlayacaktır. Çünkü bilindiği üzere mobil lastikçiler, sabit lastikçilere göre daha pahalıya hizmet verirler. Sebebini yukarıda avantaj/dezavantaj kısmında açıkladık. 

Evet, bu yazımızda bizden bu kadar. Size mobil lastikçi ve sabit lastikçi arasındaki temel farktan bahsettik. Avantaj ve dezavantaj bakımından inceledik. İki farklı senaryo kurup uygun olan lastikçi hizmetini duruma göre seçtik. Böylece artık kafanızda soru işareti kalmamıştır diye ümit ediyoruz. Eğer lastikçi hizmetimizi incelemek isterseniz lastikçi sayfamızı tıklayarak firmaları, ekipmanlarını, hizmet saatlerini, ücretlerini ve hizmet kaliteleri ile ilgili değerlendirmeleri bulabilirsiniz. 

Bir sonraki yazımızda buluşmak üzere keyifli sürüşler, sağlıklı günler.

Bu makale toplam 1323 kez görüntülendi.
Oto Çekici İşi Yapmak İsteyenlere Öneriler
Oto Çekici İşi Yapmak İsteyenlere Öneriler

Merhaba, Enyakin.com’a hoş geldiniz! Bugünkü yazımızda oto çekici işi yapmak isteyenlerin mutlaka bilmeleri gereken birkaç önemli konuya değineceğiz.

(8531 kere okundu)
Oto Çekiciler Ayda Kaç Bin TL Kazanır?
Oto Çekiciler Ayda Kaç Bin TL Kazanır?

Herkese yeniden merhaba! Bugünkü yazımızda bir oto çekici firmasının aylık ortalama ne kadar kazandığını inceleyeceğiz. Bunu yapabilmek için de ortalama iş yapan bir oto çekicinin gelirlerini ve giderlerini de tek tek inceleyeceğiz.

(5520 kere okundu)
Oto Lastik Ömrü Kaç Yıl? | Lastik Ömrünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?
Oto Lastik Ömrü Kaç Yıl? | Lastik Ömrünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Merhaba, Enyakin.com’a hoş geldiniz! Bugünkü yazımızda sizlerle hakkında çok fazla bilgi kirliliği olan bir konu hakkında konuşacağız. Evet, başlıktan da anlayacağınız üzere bugünkü yazımızın konusu lastik ömrü

(2507 kere okundu)
Enyakın WhatsApp Destek Hattı
Enyakın WhatsApp Destek Hattı

Bugün size; çekici, oto lastikçi, vinç, yol yardım ve daha pek çok hizmeti almak istediğinizde sizin için en yakınınızda olan işletmeyi bulan ve bunu saniyeler içinde yapan WhatsApp destek hattımızdan bahsetmek istiyorum.

(1492 kere okundu)
Hesaplı Çekici Hizmeti Almanın Püf Noktaları
Hesaplı Çekici Hizmeti Almanın Püf Noktaları

Bir çekici hizmetinin fiyatını belirleyen ilk faktör aracınızın nerede olduğudur. Oto çekici fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterir.

(1001 kere okundu)
Çekici Fiyatları Nasıl Belirlenir?
Çekici Fiyatları Nasıl Belirlenir?

“Çekici” kavramı, araç sahiplerinin pek de sevdiği bir kavram değildir. Haksız da değiller aslında. Oto çekici hizmeti almak istiyorsanız muhtemelen aracınız, sizi hiç beklemediğiniz bir anda yolda bırakıp arızalanmıştır ya da bir kazaya karışmışsınızdır.

(917 kere okundu)
Türkiye’de Bir İlk: “Enyakın Garaj”
Türkiye’de Bir İlk: “Enyakın Garaj”

Herhangi bir hizmet almak istediğimizde ilk yapacağımız şey firma ve fiyat araştırması yapmaktır. Çekici, lastikçi, çoklu çekici, vinç, oto tamirci

(449 kere okundu)